Dagens morgenrapport:

Terskelen er høy for at Norges Bank skal overraske

DNB Carnegie tror neste rentekutt kommer i juni.

IDA WOLDEN BACHE: Få tror Norges Bank-sjefen hever renta denne uken. Foto: NTB
Lesetid 3 min lesetid
Publisert 03. nov. 2025
Artikkelen er flere år gammel

Oktober ble avsluttet med en uke fullstappet av sentralbankmøter, der både Fed og Bank of Canada kuttet renten, mens ECB og Bank of Japan holdt styringsrentene uendret. I tillegg fikk USA og Kina på plass en avtale som forlenger våpenhvilen i handelskrigenNovember starter med enda flere sentralbankmøter. Denne uken står Norges Bank, Riksbanken og Bank of England for tur, men det er ikke ventet at noen av disse sentralbankene vil endre styringsrentene denne uken.

Uendret rente forventes fra Riksbanken på onsdagRiksbanken overrasket med et rentekutt til 1,75 prosent i september og signaliserte samtidig at renten trolig blir værende på dette nivået en stund fremover. Forrige uke kom det inn overraskende gode tall for både BNP-veksten i tredje kvartal, detaljhandelen og konjunkturbarometeret. Kjerneinflasjonen var 2,7 prosent i september og vi anslår at den avtar marginalt til 2,6 prosent i oktober (men denne publiseres dagen etter rentebeslutningen). Med dette er det lite som tilsier at det er behov for ytterligere lettelser fra Riksbanken og både vi og konsensus tror på uendret rente på dette møtet. Pengemarkedet priser heller ikke inn noe kutt denne gangen.

Norges Bank følger etter på torsdag. Også Norges Bank overrasket oss med et rentekutt til 4,25 prosent i september, men sentralbanken leverte et haukaktig kutt og løftet rentebanen. Den indikerte at det neste rentekuttet vil komme i midten av neste år og vi tror det kommer i juni. Det har kommet lite nye data siden september, men kjerneinflasjonen overrasket litt på nedsiden med et fall til 3,0 prosent i september (0,2 prosentpoeng lavere enn Norges Banks anslag). Vi tror også inflasjonstallene for oktober blir værende litt under Norges Banks anslag på 3,0 prosent i oktober (men også disse tallene kommer etter renteannonseringen). Avviket er likevel lite, samtidig som inflasjonen fortsatt er godt over målet, så vi tror ikke Norges Bank vil legge stor vekt på dette. Siden dette er et mellommøte uten nye prognoser er nok terskelen dessuten høy for å overraske både hva gjelder beslutning og signaler om renten fremover.

Bank of England forventes å holde renten uendret på 4,0 prosent. Høy inflasjon og inflasjonsforventninger godt over målet gjør at vi tror Bank of England vil være forsiktige med videre rentekutt selv om realøkonomien er svak og vi tror neste kutt kommer først i februar. Markedsprisingen indikerer snaut 30 prosent sannsynlighet for rentekutt på dette møtet og dermed er det duket for markedsreaksjoner uansett utfall.

Powell signaliserte forrige uke at desemberkutt er langt fra avgjort og nøkkeltallene fremover blir utvilsomt viktige. Denne uken kommer det både ADP-tall for sysselsettingen i privat sektor og JOLT som gir informasjon om blant annet ledige stillinger og oppsigelser. De nasjonale sysselsettingstallene for oktober som egentlig skulle kommet på fredag blir mest sannsynlig utsatt (det samme skjedde i september), noe som gjør Feds jobb med å vurdere arbeidsmarkedet ekstra krevende. ISM indeksen og industrien og tjenestesektoren får vi uansett og vi tror disse vil indikerer en relativ svak utvikling. Industriindeksen kommer allerede i ettermiddag og vi tror på en liten nedgang til 48,5 i oktober. 

Ellers kan det være verdt å merke seg at USAs høyesterett vil starte høringen om tollsatser innført ved bruk av International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) på onsdag. Dette er potensielt svært viktig for offentlige finanser, ettersom rundt halvparten av tollinntektene er basert på disse tollene.