DNB Markets morgenrapport 2. september:
Rolig mens vi venter på arbeidsmarkedsrapport.
En litt blandet dag på amerikanske børser i går, med flat utvikling på S&P500, Nasdaq opp tre tideler og Dow Jones litt ned. Det var ingen spesielle nyheter som virket å være drivende for gårsdagens utvikling. Det er mulig at aktørene sitter rolig i påvente av viktige arbeidsmarkedstall fra USA på fredag, som kan gi indikasjoner på om Fed har grunnlag for å skifte fot i retning av å være mindre støttende, nemlig begynne med nedtrapping av verdikjøp. For at det skal bli tilfellet er utviklingen på arbeidsmarkedet helt sentral.
I Europa var stemningen forholdsvis god i går og Euro Stoxx 600 steg med en halv prosent. Blant børsene med svakest utvikling i Europa fant vi i Tyskland, hvor DAX falt med nesten en tidel. I Asia har utviklingen vært blandet så langt. Tiårige amerikanske statsobligasjoner har kommet ned noen prosentpoeng og renten ligger i skrivende stund på 1,30 prosent. OPEC+ ble enige om å øke tilbudet med 400 000 fat per dag, som ventet. Ingen reaksjoner å spore i oljeprisen. Krona svekket seg noen øre mot euro i går. Totalt sett har egentlig det siste døgnet vært omtrent som landskampen på Ullevål i går; litt opp, litt ned, totalt sett ganske bra, men fortsatt bare ett poeng.
DNB PMI falt i august, men er fortsatt på et høyt nivå. Underliggende var det fall i både produksjonsindeksen og nye ordre, men begge ligger fortsatt godt over 50 og indikerer videre oppgang. Det er fremdeles godt trykk på sysselsettingsfronten, og lesingen på 63,2 er det høyeste siden 2007. Leveringstidene fortsetter å øke, til 82,6. Dette harmonerer med det globale bildet for frakt og leveringsproblemer og er nok mer en refleksjon av gjenåpningsproblematikk enn et tegn på at det er press i økonomien. Det kom også industri-PMI for eurosonen og Storbritannia i går. Begge holdt seg over 60 og var om lag uendret fra juli.
ISM-indeksen steg så vidt i august, med 0,4 poeng til 59,9. Det var ventet et lite fall til 58,5, og dermed overrasket denne på oppsiden. Av de underliggende komponentene falt indikatoren for priser til 79,4, mens nye ordre steg. I sum virker lesingen å bekrefte god fart i amerikansk økonomi, samtidig som det er et noe avdempet bilde for priser – husk likevel at 79,4 er et svært høyt nivå og indikerer at prisene fortsatt er på vei opp. Noe skuffende var det at underkomponenten for sysselsetting kom inn på 49,0. Dette er nok en refleksjon av problemene vi har sett i det amerikanske arbeidsmarkedet etter gjenåpning – det er fortsatt vanskelig å få tak i arbeidere.
Ikke bare ISM-indeksen som gir signaler om svak utvikling for arbeidsmarkedet, ADP-sysselsettingstallene fra USA skuffet også på nedsiden i går. De er riktignok ikke alltid en god indikator for hva som kommer i fredagens non-farm payrolls-rapport, som er ukens viktigste tall fra arbeidsmarkedet, men en oppgang på 374 000 var bare litt over halvparten av hva konsensus forventet (625 000). Skuffende sysselsettings-signaler fra ISM-indeksen og en ADP rapport langt under forventning fjerner troen på at vi vil få en positiv overraskelse når fredagens arbeidsmarkedsrapport kommer.
Smitten øker i Norge og internasjonalt. Det er særlig i skolene og blant ungdom at det rapporteres om økende smitte i Norge nå, og massetesting i skolene er på trappene. Siden mange er vaksinert, har det lenge virket klart at ny nedstenging vil være et stykke unna. Samtidig er tendensen stigende for sykehusinnleggelser og dersom den utviklingen fortsetter, kan det etter hvert bli utfordrende å ikke gjøre noen grep. I dag klokken 12:00 holder Erna Solberg pressekonferanse om koronasituasjonen og vil kommentere utviklingen.
På kalenderen i dag er det ingen spesielt viktige nøkkeltall. Det kommer produsentprisindekser fra eurosonen, som allerede har steget mye siste året på grunn av høye råvarepriser og fraktkostnader. Videre kommer det ordretall for amerikanske fabrikker, uketall over nye søkere av ledighetstrygd og amerikansk handelsbalanse for juli.
Svakere nøkkeltall enn ventet fra arbeidsmarkedet og fra et utvalg intervjuede innkjøpssjefssjefer reduserte i går forventningene til at sentralbanken kan ha det særlig travelt med å avslutte stimuleringstiltakene og skjøv dermed renter ned og aksjer opp ved åpning i det amerikanske aksjemarkedet i går. En solid oppdatering av ISM-indeksen trakk imidlertid i motsatt retning og mens avkastningen på tiårige statsobligasjoner ved aksjemarkedets stengetid var opp 2 basispunkter til 1.30 % lå Dow, S&P500 og Nasdaq på samme tidspunkt ned henholdsvis ned 0.1 %, uendret og opp 0.3 %. Volumet på de tre hovedindeksene kom inn på 88-95% av gjennomsnittet for de siste tre måneder. VIX-indeksen var ned med 2.2 % til 16.2 punkter. Renten på tiårige statsobligasjoner ligger i Asia i morgentimene i dag på 1.30 %, uendret fra nivået stengetid i det norske markedet i går.
Etter noen dager med globale aksjemarkeder løftet av forventninger om at skuffende nøkkeltall vil medføre forlengede tiltak fra sentralbanker og politiske myndigheter ser investorene i de asiatiske markedene i dag ut til å konsolidere stillingen. I Japan er Nikkei-indeksen kort før stengetid opp 0.3 %, mens de viktigste kinesiske indeksene i øyeblikket ligger i intervallet fra -0.3% til +0.5%. Når det gjelder makrotall vil interessen også i dag vil være rettet mot utviklingen i det amerikanske arbeidsmarkedet. Ukentlige tall for førstegangssøkende på ledighetstrygd og samlet antall registrerte ledige offentliggjøres kl. 14.30 norsk tid. Etter orkanens herjinger på kysten av Mexico-gulfen vil usikkerheten rundt hvorvidt ledighetstallene reflekterer en underliggende utvikling eller er av mer midlertidig karakter kunne bli større de neste ukene. Amerikansk handelsbalanse for juli legges fram samtidig med arbeidsmarkedstallene, mens oppdaterte tall for ordreinngangen i samme måned sendes ut kl. 16.00 norsk tid.
Fravær av overraskende vendinger fra OPEC+, økende amerikanske drivstofflagre og mer skepsis over de globale makrotallene enn observert i aksjemarkedet tynget i går oljeprisen, men effektene ble samtidig kompensert av fallende råoljebeholdninger og indikasjoner på stigende etterspørsel. WTI-prisen i USA endte dermed opp USD 0.04 pr. fat til USD 68.51 pr. fat. Prisen har i morgentimene i dag kommet ned på USD 68.28 pr. fat. Brent-prisen ligger samtidig på USD 71.35 pr. fat, hvilket er opp USD 0.76 pr. fat i forhold til nivået ved stengetid i det norske markedet i går.
Blant selskapene som i dag presenterer seg DNB Markets TMT & Consumer konferanse er Komplett. Relevant detaljhandelsstatistikk for juli kan tyde på at selskapet fikk en god start på Q3 og en mulig bekreftelse av dette samt eventuelt noe mer på markedsutviklingen gjennom august vil være av interesse ved presentasjonen. Selskapet ble børsnotert i juni i år og investorene har så langt kun erfaring med en kvartalsrapportering. Den neste rapport kommer i slutten av oktober og før den tid venter vi at investorene spesielt vil prøve å få mer tak på kortsiktige valutaeffekter, påvirkningen av sesongsvingninger, betydningen av salgsmiksen på marginen, mulige implikasjoner av den globale knappheten på halvledere og vekstmulighetene knyttet til nylig oppkjøpte Ironstone. Kursen stengte i går på NOK 59.50 pr. aksje. Basert på våre estimater er aksjen attraktivt verdsatt i forhold til andre aktører innenfor sektoren og vi har en kjøpsanbefaling på Komplett med et kursmål på NOK 90 pr. aksje.