DNB Markets morgenrapport 13. november:
Halvannen uke etter presidentvalget i USA er det nok rimelig å si at markedsutviklingen har vært annerledes enn mange ventet seg.
Dette er en morgenrapport fra DNB Markets, skrevet av valutastrateg Magne Østnor:
For med meningsmålinger som lenge pekte mot Biden-seier og demokratisk flertall i begge kamre, var et tett valg hvor resultatet drøyde og Trump valgte å bestride valgresultatet spådd å være et scenario markedsaktørene likte dårlig. Vaksine-nyheten tidligere denne uken er selvsagt også sentral, men oppgangen i både aksjemarkeder og i lange renter startet altså allerede i forrige uke. Nye rekordnivåer i amerikanske aksjemarkeder, lange renter på det høyeste nivået siden mars og markedets forventninger til svingninger fremover på full fart nedover, var det lite som tydet på at vi sto midt oppe i en ny smittebølge.
I så måte kan man si at virkeligheten innhentet markedene i går. For smitten akselererer globalt og særlig får smitteoppblomstringen i USA økt oppmerksomhet. Enkelte stater innførte i går nye tiltak som tidligere skjenkestopp, stengte treningssentre og oppfordret til sosial distansering. I New York innføres det portforbud etter kl. 22, samtidig som man forbereder seg på at skolene vil stenge.
Selv om flere vaksiner virker å være i kjømda, står vi allerede på trappene til et nytt tilbakeslag før aktiviteten egentlig er på beina fra det forrige. Det var også det tydelige budskapet i paneldebatten med sentralbanksjefen i USA, Storbritannia og eurosonen i går. Ikke bare var de bekymret for utviklingen de neste månedene, alle tre var opptatt av hvilke varige skader økonomiene har pådratt seg i løpet av pandemien. Det endrede fokuset i markedene bidro til at vi så et bredt basert aksjefall i går, på tvers av både regioner og sektorer. Børsene falt +/- 1 prosent og 10 års amerikanske statsrente falt 7 basispunkter til 0,87 prosent.
Kronestyrkingen har vært nokså heftig de siste ukene, og både EURNOK og USDNOK falt om lag 55 øre fra starten av forrige uke og fram til onsdag morgen. Den sterke sammenhengen mellom aksjemarkedet og kronen har vi mange eksempler på, og selv om vridningen fra teknologiaksjer til mer sykliske aksjer har betydd at amerikanske børser ikke har vist sterk oppgang hver dag, har risikoviljen generelt vært i bedring.
Dessuten, oljeprisen har fått hjelp utover vaksinenyheten gjennom utsikter til at OPEC+ kan komme til å utsette den planlagte reverseringen av tidligere produksjonskutt i januar og fallende oljelagre. Selv om også oljeprisen falt noe i går, er den opp over 10 prosent siden mandag i forrige uke, og handler over $43/fatet, nær nivåene fra i sommer og høst. Med stemningsskiftet i går, snudde også utviklingen for kronen, som svekket seg en knapp prosent mot euro. Selv om svekkelsen nok bærer preg av at noen aktører sikret profitt etter den siste tids kronestyrking, er det også en viktig påminnelse på hvordan markedets fokus er avgjørende for kroneutviklingen. Fremover skal markedet balansere vaksinenyheter med smitteutviklingen, og ingen av delene vil bli ensidig positivt eller negativt.
Pengemarkedsrentene her hjemme har falt de siste dagene. Gjennom oktober har de korte pengemarkedsrentene her hjemme steget, uten at vi mener det skyldes forventninger til at Norges Bank skal heve styringsrenten med det første. Snarere har utsiktene for statens pengebruk og inntekter endret seg, slik at det lå an til at det ble knapt med sentralbanklikviditet i banksystemet nå i midten av november. Det har bidratt til å løfte rentene for en periode, og 3m NIBOR var tirsdag 0,51. Både i går og i dag har imidlertid Norges Bank tilbudt bankene nye likviditetslån, hvilket har bidratt til at NIBOR igjen har falt.
Gårsdagens nøkkeltall kom litt i bakgrunnen, men ga en påminnelse om utgangspunktet når vi nå er inne i en ny periode med innstrammende tiltak. Inflasjonen er fortsatt lavere enn både Fed og Riksbanken ønsker, og en ny svikt i etterspørselen vil trolig bidra til at inflasjonspresset avtar ytterligere. Også Storbritannia opplevde sin sterkest kvartalsmessige oppgang noensinne i tredje kvartal, men aktiviteten bremset allerede i september. På dagens agenda er det forbrukertilliten fra USA som er mest spennende. Deler av undersøkelsen er tatt opp etter presidentvalget, og bør dermed fange opp deler av den siste smitteoppblomstringen.