Rekordmange vil feriere i bobil:
Bobilblogger Per Vie skaffet seg bobil lenge før koronatiltakene drev opp etterspørselen. Siden har han vært lykkelig på veien.
Interessen for bobiler eksploderte allerede i fjor vår da myndighetene innførte koronatiltak og oppfordret nordmenn til å ferie i Norge.
Nå har etterspørselen eksplodert igjen. Ifølge NRK er utleiere av bobiler i Sør-Norge allerede nå fullbooket i årets åtte sommeruker, og bobilforhandlere forteller at det vil være manko på nye bobiler.
De var imidlertid mer dyptliggende behov enn ferie som lå til grunn for at Per Vie skaffet seg bobil allerede i 2015, da de fortsatt var reletivt enkle å få tak i.
DNB Nyheter møter bobilbloggeren på Frognerseteren i Oslo i mai 2020. Den hvite bobilen står fint parkert med utsikt til hovedstaden og Oslofjorden. Solen skinner, men forsvinner gradvis bak regntunge skyer mens han forteller om sitt livs viktigste og mest dramatiske «reise».
Jeg er glad jeg kom ut av det med livet i behold
Han var reklamemannen som alltid jobbet. Trebarnsfaren hadde alt, flott hus på Bekkelaget, et bra strøk i Oslo. Og dyr fancy bil. Men så gikk han på en smell, ble utbrent. Det gikk så galt at han mistet alt. Ikke bare det materielle, men også seg selv, selvtilliten og helsa.
- Jeg gikk på sosialen og bodde på hospits. Jeg var så langt nede som du kan komme. I dag er jeg glad jeg kom ut av det med livet i behold, sier han.
Bobilbloggeren oppsummerer livet han lever i dag med to ord: fint lite. Han har det fint, og han har lite – til stor kontrast til livet han levde før.
Der og da innså jeg at jeg likte livet slik det var
Hvem hjalp deg?
- Jeg gikk i terapi, det hjalp meg lite. Men noe som gjorde underverker var tegningene mine. Jeg tegnet meg frisk igjen. Så bare skjedde det noe. Helt plutselig. På en tur i Frognerparken. Der og da innså jeg at jeg likte livet slik det var. Jeg klappet hælene sammen og forsto at jeg fortsatt hadde alt jeg var glad i. Jeg hadde bare mistet det jeg ikke trengte.
Nå lever den tidligere reklameillustratøren av å blogge om bobilturene sine, skrive om hjelpemidler for funksjonshemmede og lage morsomme tegninger for et malermesterfirma i Enebakk.
Det nye karrieren hans som bobilblogger begynte i 2015 da han fikk muligheten til å teste bobil for bobilleverandøren Ferda.
Mange som har mye, er misunnelige på livet jeg lever nå
- Jeg reiste først en liten tur til Sverige, så rundt i Norge i tre måneder, blogget om det, og siden har jeg holdt på med det. Da jeg fortalte historien min på reisebloggen for noen måneder siden fikk jeg en vanvittig respons. Det ble da tydelig for meg at mange som har mye er misunnelige på livet jeg lever nå, på friheten min, sier han.
Vie opplever Norge som et fantastisk vakkert ferieland med gjestfrie folk, spesielt i Nord-Norge.
På Hamarøy opplevde jeg å bli invitert på middag av en fremmed
- I Hammerfest ble jeg venn med ordføreren etter å ha klaget på at byen ikke hadde bobilparkering. Og på Hamarøy opplevde jeg å bli invitert på middag av en fremmed. Helt uventet banket det på bobildøra, og der sto det en som lurte på om jeg like ueren stekt eller kokt. Ja takk, sa jeg, og det ble nydelig middag med utsikt ut over Sagfjorden. Sjøen var blikk stille.
Bobilbloggeren er blitt dypt forelsket i Nord-Norge.
Siden Vie begynte å kjøre bobil i 2015 har han også vært på turer nedover Europa. Han har kjørt til sammen 10.000 mil gjennom 25 land.
Jevnt over er han nå på reise cirka tre måneder i året. Han planlegger turene minst mulig.
Det er reisen som er målet, ikke hvor jeg skal
- Jeg hater å planlegge. Det er reisen som er målet, ikke hvor jeg skal. Tidsplaner ryker som regel uansett. På en tur skulle jeg være borte i seks uker, men det ble ni, forteller han.
Vies bil er en bybobil. Det vil si at den er bare seks meter lang og derfor kan stå parkert natten over på byparkering. En annen fordel er at den kan kjøre på smale skogs- eller grusveier der større bobiler ikke kommer fram. Han kjørte en gang helt ut på en odde langt ute i Haldenvassdraget.
Bilen har alt han trenger for at han skal kunne bo og spise i den. Ifølge Vie koster en slik bil mellom 700.000 og litt over 1 million kroner ny. Brukt ligger den på rundt en halv million.
- En stor vanntank gir nok vann til daglig drikke, matlaging, dusj og oppvask. Det er spiseplass til fire personer og soveplass til to, pluss mulighet for en ekstraseng ved å senke spisebordet.
Han presiserer at soveplassen passer to som er glad i hverandre, og at ekstraplassen er perfekt til et barnebarn.
- Det er dobbeltseng med god madrass, så her sover vi bra. Men den som ligger innerst må jo krype over den andre for å komme fram, sier Vie, som reiser alene eller sammen med samboeren, Pia.
Paret bor på Ulvøya i Oslo. Hun kjører til vanlig en Tesla 3, mens han alltid kjører bobil. Også til butikken.
Vie forteller at større bobiler ofte har eget soverom med seng på hver side og separat dusj og toalett.
- Spesielt eldre par som liker å stå parkert over tid på faste campingplasser, foretrekker slike store biler, erfarer han.
Bobilbloggeren liker best å freecampe i Norge, men har også bodd på en del campingplasser. Dette er de tre plassene han husker best og gjerne kommer tilbake til: