Opplevelser, gavekort og klær. Det er på topp på nordmenns ønskeliste for julen 2022.
Det viser en fersk undersøkelse som Ipsos har gjort for DNB.
Mens opplevelser i fjor var på førsteplass, gavekort på andreplass og klær på tredejeplass, er tre på topp julegaveønsker i år likestilt. Like mange, cirka én av fire (24 prosent), har enten gavekort, opplevelser eller klær som sitt fremste ønske.
Av årets undersøkelse fremkommer det også at tre av tjue (15 prosent) ikke ønsker seg julegaver i det hele tatt.
(Det var mulighet for å velge flere alternativer)
1. Opplevelser: 24 prosent
1. Gavekort: 24 prosent
1. Klær: 24 prosent
4. Pengegaver: 23 prosent
5. Mat/drikke: 20 prosent
5. Bøker: 20 prosent
7. Reiser: 19 prosent
8. Ønsker ikke julegaver: 15 prosent
9. Parfyme/kosmetikk: 13 prosent
9. Kjøkkenutstyr: 13 prosent
11. Sportsutstyr: 12 prosent
12. Elektronikk/datautstyr/fotoutstyr: 10 prosent
Forbrukerøkonom i DNB, Silje Sandmæl, er ikke overrasket over at opplevelser er blant nordmenns fremste julegaveønsker i år også.
– Opplevelser har de siste årene krøpet stadig lengre oppover på listen. Etter korona-nedstengningene de siste par årene setter nok enda flere pris på å være sammen og dele opplevelser. Mange er nok også blitt mer miljøbevisste og vil begrense forbruket nå som klimautfordringene er blitt prekære, sier hun.
Opplevelser kan være mye forskjellig. Sandmæl viser til forskning som sier at musikk og det å gi eller glede andre, er noe av det som gjør folk lykkeligst.
Hun peker samtidig på at billetter til konserter med kjente artister er dyre.
– Vil du kjøpe akkurat det så husk at det går an å spleise med andre. Eller du kan sjekke om det finnes kor og ukjente artister som av og til har konserter i kirker, barer eller lokaler i nabolaget. Det koster ofte ikke så mye, men kan likevel gi en fin opplevelse.
Sandmæl har flere tips til opplevelser som er gratis eller som ikke koster altfor mye.
Sandmæl minner også om at det å gi skaper glede.
– Har du ekstra god råd eller ikke mange å kjøpe til, gi en gave til et veldedig formål. Da vil du glede både deg selv og alle dem som får nytte av gaven, sier hun.