Forsatt ikke økonomisk likestilling i Norge:
Kvinnene tjener fortsatt minst og får minst avkastning på sparing. Det kan skyldes lav kunnskap og valg de gjorde tidlig i livet.
Nivået på finansiell kunnskap har vært gjennomgående lavere hos norske kvinner enn hos norske menn. Dette fremkommer av en undersøkelse som seniorforsker ved NORCE, Ellen Katrine Nyhus, har ledet.
Nyhus ser flere negative konsekvenser av at kvinner har lavere finansiell kunnskap enn menn:
Nyhus mener at den som jobber derfor bør kompensere den som er hjemme i form av at det settes av penger til pensjon som er øremerket den som er hjemmeværende.
– Hvis den som jobber ikke har råd til å kompensere den som er hjemme, så har familien kanskje ikke råd til å ha en hjemme, mener hun.
Her kan du lese mer om kapitalgapet og hvordan spare smartere
Ved å være hjemme uten å bli kompensert, ikke ha samboeravtale eller kjøpe seg inn i boligen, tar kvinner langt høyere risiko enn man gjør ved å investere noe av den langsiktige sparingen i aksjemarkedet.
– Jeg vet fra samtaler med familieadvokater at mange kvinner angrer på valgene de har gjort tidlig i livet. Valgene om å bruke tid på familien virket sikkert gode ut da de ble tatt, men en kan få inntrykk av at mange har tatt disse valgene uten å forstå den finansielle risikoen som har fulgt med.
Konserndirektør Håkon Hansen i DNB konstaterer at ulik spareatferd har bidratt til et større kapitalgap mellom kjønnene.
En rapport utarbeidet av Menon for DNB i 2019 viser at like mange kvinner og menn har kapitalinntekt, men menn har 53 milliarder mer i kapitalinntekt enn kvinner. Hvis menn og kvinner hadde hatt lik lønn ville kvinner fortsatt hatt 53 milliarder mindre enn menn i kapitalinntekt.
– Generelt tar de fleste for lite risiko i langsiktig sparing, og særlig gjelder dette kvinner, sier han.
Hansen er opptatt av å ufarliggjøre aksjemarkedet.
– Mange er kanskje ikke klar over det, men de fleste av oss er jo allerede investert i aksjemarkedet fordi de har innskuddspensjon fra arbeidsgiver. Dette er langsiktig sparing til pensjon, og her bestemmer du selv hvor stor andel som til enhver er investert i aksjemarkedet. Du kan selv sjekke og endre andelen i nettbanken, sier han.
Her kan du lese mer om kapitalgapet og hvordan spare smartere
Merk: Fremtidig avkastning i fond vil alltid avhenge flere forhold. Blant annet av markedsutvikling, forvalterens dyktighet, fondets risiko, samt kostnader ved kjøp, forvaltning og innløsning. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen i fond vil i perioder være negativ som følge av kurstap.
Ønsker du personlige råd rundt egne investeringer bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon.