DNBs gründerekspert hjelper norske selskaper å vokse globalt

Fra oppstart til internasjonal vekst: Nå vil Maria Archontoulis hjelpe norske selskaper å vokse internasjonalt.

NY ROLLE: Hun skal hjelpe flere norske selskaper ut i verden gjennom DNBs International Advisory Team. Foto: Stig B.Fiksdal
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 12. des. 2025
Artikkelen er flere år gammel

Etter seks års arbeid med DNB NXT Accelerator og norske teknologiselskaper i tidlig fase, tar Maria Archontoulis nå steget over i en ny rolle: Hun skal hjelpe flere norske selskaper ut i verden gjennom DNBs International Advisory Team.

– Mange norske selskaper har ambisjoner om å vokse internasjonalt, men det er ikke en ukomplisert prosess. Det handler ikke bare om kapital og det å få etablert en bankkonto, men om å forstå markedene, finne de riktige partnerne og navigere i et landskap med ulike regler og kulturer, sier Archontoulis.

Behov for flere globale vekstbedrifter

Det norske startup økosystemet har modnet mye og blitt mer profesjonelt de siste 10 årene, men jeg ønsker å se enda flere som lykkes internasjonalt, legger hun til. Dette er ikke bare et norsk fenomen. I Draghi-rapporten til EU-kommisjonen pekes det på at Europas fremtidige velstand er avhengig av flere selskaper som kan vokse og konkurrere globalt. For Norge betyr det at vi må bli flinkere til å støtte de som vil ut, ikke bare med penger, men med kunnskap og nettverk.

– Jeg har jobbet tett med gründere og teknologiselskaper i tidlig fase. Nå vil jeg bruke den erfaringen til å hjelpe dem i neste fase, sier Archontoulis.

DNBS INTERNATIONAL ADVISORY TEAM: Maria Archontoulis, Anne-Mai Wilberg, Camilla Flo og leder Maria Hanedalen Bøthun. Foto: Maria Archontoulis

Fra idé til internasjonal vekst

Gjennom arbeidet med NXT Accelerator har Archontoulis sett hvordan norske teknologiselskaper ofte lykkes med å utvikle gode produkter og tjenester, men det kan være et stort gap mellom å lykkes i Norge og å lykkes i andre markeder i Europa og ikke minst andre deler av verden.

DNB – en global norsk bank

International Advisory Team i DNB skal være et kontaktpunkt for norske selskaper med globale ambisjoner. DNB har i dag kontorer i 17 land og har med det en unik mulighet til å følge norske bedrifter ut i verden. International Advisory Team tilbyr rådgivning og støtte til norske bedrifter som skal etablere seg internasjonalt for første gang – eller skal ekspandere til ytterligere nye markeder internasjonalt. Teamet bistår med alt fra banktjenester til lokale forretningsforhold. Vi åpner dører for norske bedrifter ute-med kompetanse, relasjoner og et globalt partnernettverk – sier Maria Archontoulis.

– I DNB har vi lang erfaring med å følge våre kunder ut i verden og har opparbeidet oss tung kompetanse på internasjonal handel og eksport. Kombinasjonen av dette, vår industrikompetanse, lokale tilstedeværelse og våre produkter og løsninger, med ett kontaktpunkt inn – håper vi gjør at vi kan hjelpe enda flere norske selskaper med å lykkes internasjonalt. sier Maria Hanedalen Bøthun som er leder for det internasjonale rådgivningsteamet i DNB.

Samfunnsansvar og norsk konkurranseevne

For DNB handler dette også om samfunnsansvar. Skal Norge sikre arbeidsplasser og velferd i fremtiden, må flere selskaper lykkes internasjonalt. Flere internasjonale vekstbedrifter og at flere etablerte selskaper ekspanderer til nye markeder betyr økt verdiskaping og et mer robust norsk næringsliv.

 Norge har alle forutsetninger for å lykkes, men vi må tørre å satse og fjerne barrierer. Jeg håper min erfaring fra startup-arbeid og internasjonal utdanning kan bidra positivt, avslutter Archontoulis.