Neste sommer
- Reneste vårløsningen å være med på «Neste sommer»-kampanjen fra DNB, sier Hogne Høstmælingen i Hunderfossen Eventyrpark.
Direktøren forteller at siden kampanjen gikk på lufta har eventyrparken firedoblet salget av feriepakker sammenlignet med et normalår.
- Vi har solgt feriepakker i snart i 20 år og har god sammenligningsstatistikk. Vi har fått en real salgsøkning som skyldes DNB-kampanjen, sier direktøren.
Høstmælingen mener «Neste sommer»-kampanjen har bidratt til å gjøre Norge til et attraktivt reisemål for enda flere nordmenn.
- Det er den mest vellykkede salgskampanjen vi i Hunderfossen Eventyrpark har vært med på. Det er veldig mye godfølelse og sympati for reiselivsnæringen i reklamen, og synligheten har vært formidabel, sier Høstmælingen, og legger til:
- Tilbudet i seg selv er veldig bra ved at DNB sponser familier som skal på ferietur i Norge denne sommeren.
Det er den mest vellykkede salgskampanjen vi har vært med på
Hunderfossen Eventyrpark-direktøren forteller at de fast ansatte har vært innom hele følelsesregisteret denne våren.
- Det har gått fra den dypeste kjeller til den høyeste fjelltopp. 7. mai fikk vi en «boost» da vi fikk lov å åpne igjen. Helt siden påske har vi jobbet med de fire andre store familieparkene i Norge for å etablere en felles smittevernstandard, sier han.
Vi merker at feriepakker med overnatting og billetter er veldig attraktive
Høstmælingen forteller at det er enormt arbeidskrevende å åpne en sommerpark som har vært nedstengt siden september i fjor.
- Det er masse som skal gjøres klart, og vi har en god del tilsyn og sikkerhetskrav som må godkjennes slik at det skal være trygt å være gjest.
I år kommer i tillegg omfattende smitteverntiltak. 70 steder i parken får koronatiltak som ekstra renhold og god avstand mellom grupper. Direktøren anslår at de må ha 8-10 prosent flere ansatte denne sommeren for å imøtegå smitteverntiltakene.
- Vi er veldig opptatt av at familier skal gå i grupper, og holde avstand til neste gruppe. Vi vil be gjestene vaske hender ofte, og vi kommer til å vaske berøringspunkter som dører og sikkerhetsbøyler flere ganger daglig, sier Høstmælingen.
400 ansatte skal også læres opp.
- De fleste av de 400 ansatte er ungdommer, og har sin første jobb her i sommer. Vi er litt sårbare når vi skal igjennom så mye på kort tid. Vi har ikke hele fasiten, men vi har en plan, sier en optimistisk eventyrpark-direktør.
Direktøren tror at mange barnefamilier som ikke kan reise til Syden vil bruke Lillehammer-området i sommer.
- Vi merker at feriepakker med overnatting og billetter er veldig attraktive. Familier ønsker å planlegge, og nå ser det ut til at de vil unne seg noe ekstra, sier han.
Vi kommer til å vaske berøringspunkter flere ganger daglig
Hunderfossen Eventyrpark får snart ny nettside og en ny funksjon i appen der man kan bestille plass i køen til de mest populære attraksjonene.
- Bestilling av plass digitalt er helt nytt i år. Det er en fordel for både oss og gjestene, nå kan gjestene bruke mer tid i parken og ikke i kø.
Mads Lo er kundeansvarlig for Hunderfossen Eventyrpark i DNB, og han mener at eventyrparken er et godt konsept i et turistområde.
- Mange av dem som har barn fra 1 til 14 år og som reiser mellom Trøndelag, Vestlandet og Østlandet, frister barna med stopp på Hunderfossen. Eventyrparken har nesten 70 attraksjoner og er et velsmurt maskineri av en fornøyelsespark, sier Lo.
Én krone brukt i parken betyr tre kroner brukt i regionen
Lo forteller at parken er motoren i reiselivet i Lillehammer-regionen om sommeren, og skaper enorme ringvirkninger.
- Én krone brukt i parken betyr tre kroner brukt i regionen. Nesten 300.000 personer gjester parken årlig, og bidrar i tillegg med overnatting, kafé- og restaurantbesøk, handel og leie av hytter.
En stor fordel ved å være en park for barn er at det hele tiden kommer nye kunder til, sier regionbanksjef i DNB, Jahn Petter Dahlum.
- Det fødes hele tiden nye kunder, og mange av attraksjonene er like morsomme nå for en treåring som de var for 20 år siden. Slik er det mulig å drive lønnsomt, samtidig som parken også fornyer seg. I år åpner for eksempel et nytt badeanlegg, med et vannanlegg for småbarn og et stort motstrømsbasseng for de litt større barna, sier han.
Det fødes hele tiden nye kunder
Eventyrparken har også etablert gode samarbeid med samarbeidspartnere som Norske Shell, Volvo lastebiler, Felleskjøpet og Diplom-Is.
- Ledelsen i parken har vært gode på å ta vare på samarbeidspartnerne. Felleskjøpet etablerte sin første «concept store» i parken, og selger skyggeluer og kjeledresser til store og små, sier Dahlum.
Aina Lemoen Lunde er markedsdirektør i DNB, og synes det er veldig hyggelig med gode tilbakemeldinger fra reiselivsbedriftene.
- Vi startet denne kampanjen for å hjelpe de norske reiselivsbedriftene gjennom denne sommeren slik at de også er her etter at koronakrisen er over. Det som er så hyggelig er reiselivsbedriftene som er med på kampanjen melder om mange bestillinger nå – nordmenn har virkelig lyst til å oppleve sitt eget land i sommer, sier Lunde.