Ringvirkninger

Visjonen er klatring for alle

Høyt og Lavt Gruppen bidrar med 57 millioner kroner til samfunnet i løpet av ett år. Det skaper enorme ringvirkninger.

MESTRINGSFØLELSE: Det er ingen tvil om at klatreparker gir barn mestringsfølelse. Foto: Høyt og Lavt Gruppen
Lesetid 4 min lesetid
Publisert 05. nov 2023
Artikkelen er flere år gammel

– Jeg kjenner på stolthet. Nå får vi svart på hvitt hva vi bidrar med til lokalsamfunnet, og aktiviteten i vår bedrift blir satt i et større perspektiv enn det vi tenker på til daglig – det er veldig morsomt, sier Irmelin Leinslie i Høyt og Lavt Gruppen, da hun får se hvilke ringvirkninger de bidrar med.

SKAPER ENORME RINGVIRKNINGER: Høyt og Lavt Gruppen driver klatreparker i Norge og Sverige, og bidrar med ringvirkninger. Bildet viser ivrige klatrere. Foto: Høyt og Lavt Gruppen

Finansierer lærere og sykepleiere

Ved hjelp av Ringvirkningerkalkulatoren kan Høyt & Lavt Gruppen se hvilken verdiskaping de bidrar med til samfunnet vårt.

Ifølge DNBs ringvirkningerkalkulator er dette nok til å finansiere i løpet av ett år:

  • 9 sykepleiere
  • 13 foreldrepermisjoner
  • 23 barnehageplasser
  • 8 lærere

Selskapet sto for 37,6 millioner kroner i direkte verdiskaping i 2022 ved hjelp av 172 ansatte. Videre la de til rette for 20 millioner kroner i verdiskaping og 16 arbeidsplasser indirekte (utover i verdikjeden). Det samlede skattebidraget fra Høyt og Lavt Gruppen utgjorde litt over 17 millioner kroner. Selskapet bidrar også med 23,8 millioner kroner i lokal kjøpekraft.

Ringvirkningerkalkulatoren viser «fotavtrykket» til private bedrifter i Norge. Den synliggjør hvor viktig norske bedrifter er for verdiskaping og velferd i landet vårt, både direkte med skatter og avgifter, men også indirekte ved at bedriftene kjøper varer og tjenester fra andre bedrifter. 

Egeneide klatreparker og franchise-parker

Leinslie har vært økonomisjef siden 2019, men har vært med helt fra starten i 2009.

Selskapet består av Høyt & Lavt Klatreparker i Vestfold (Larvik), Kristiansand, Bergen og Trondheim, samt innendørs klatresentre under navnet Høyt Under Taket i Tønsberg, Skien, Eidsvoll og på Kokstad i Bergen.

I tillegg har selskapet et datterselskap i Sverige med seks klatreparker, en egen byggeavdeling og mange klatreparker rundt om i Norge som er tilknyttet gjennom franchiseavtaler.

– Vår filosofi er å gjøre klatring tilgjengelig for alle. Vi ønsker at alle som besøker oss skal føle mestring og glede. Visjonen er klatring for alle, sier Leinslie.

RINGVIRKNINGER: – Jeg kjenner på stolthet, sier Irmelin Leinslie i Høyt og Lavt Gruppen, da hun ser hvilke ringvirkninger bedriften bidrar med. Foto: Privat

– Alle ansatte skal bli sett og utvikle seg

Leinslie og ledelsen i selskapet er opptatt av at alle ansatte skal bli sett og utvikle seg.

– Vi er veldig opptatt av å skape en arbeidsplass som er trygg og god, og som gir muligheter til å utvikle seg, sier hun.

Det å skape en arbeidsplass hvor ansatte føler seg trygge, og kunne utvikle seg i er veldig viktig
Irmelin Leinslie

Høyt og Lavt styrer etter grunnverdiene trygghet, fremoverlent, grundig, inkluderende og rått.

– Mange av våre ansatte jobber bare i sommerhalvåret og vi samarbeider med NAV om varig tilrettelagt arbeid (VAT) og arbeidsforberedende trening (AFT). 

Det å ha glede i det du gjør, skaper entusiasme i jobben
Irmelin Leinslie

– Det å skape en arbeidsplass hvor ansatte føler seg trygge, og kunne utvikle seg i er veldig viktig. Da har du ansatte i mange år, og stabile ansatte vil også gjenspeile seg til våre gjester. Dette tror jeg er veldig viktig. Det å ha glede i det du gjør, skaper entusiasme i jobben.

Samarbeider med lokalt næringsliv

Leinslie forteller at de er opptatt av å fokusere på lokalt næringsliv når de samarbeider med leverandører.

– Vi samarbeider for eksempel med ASVO Bjørnafjorden i Bergen, det er et viktig og godt samarbeid. De leverer plattformer og games til våre klatreparker, lekeplasser og klatresentrene. ASVO Bjørnafjorden er bedrift som driver med tilrettelagt arbeid innenfor tiltakene varig tilrettelagt arbeid (VTA) og arbeidsforberedende trening (AFT), sier hun.

Har mål om å bidra til FNs bærekraftsmål

Selskapet jobber med FNs bærekraftsmål og har tre mål.

– Vi vil få flere i fysisk aktivitet, slik at helsen blir bedre. Vi tar vare på naturressursene ved at vi bruker naturmaterialer og energieffektive løsninger for å skape minst mulig fotavtrykk i naturen. Sist, men ikke minst vil vi bekjempe utenforskap med vårt samarbeid med NAV, slik at folk som er utenfor arbeidslivet får muligheten til å delta.

Vi vil bekjempe utenforskap med vårt samarbeid med NAV
Irmelin Leinslie

– Høyt og Lavt-parkene bruker også Solsikke-ordningen, der de med skjulte handikap som trenger ekstra oppmerksomhet fra våre ansatte, får det når de er i parkene.

Ringvirkninger for Høyt & Lavt Gruppen

* Høyt & Lavt Gruppen (konsernregnskap) sto for 37,6 millioner kroner i verdiskaping i 2022 ved hjelp av 172 ansatte – direkte. Videre la de til rette for 20 millioner kroner i verdiskaping og 16 arbeidsplasser indirekte (utover i verdikjeden). Det samlede skattebidraget fra Høyt og Lavt Gruppen utgjorde litt over 17 millioner kroner. Dette kan finansiere 9 sykepleiere + 13 foreldrepermisjon + 23 barnehageplasser + 8 lærere. Kjøpekraft (netto lønnsinntekt) utgjorde 23,8 millioner kroner. 

Kilde: Ny Analyse og Ringvirkninger.