Pandemien som endret kriminaliteten

I DNB arbeider over 400 mennesker med å forhindre hvitvasking og terrorfinansiering.

Lesetid 2 min lesetid
Publisert 10. jul. 2020
Artikkelen er flere år gammel

Pandemien har preget vår hverdag.  Blant annet fordi det har dukket opp helt nye trusler.

12. mars stengte samfunnet skoler og barnehager, avlyste arrangementer og stengte utesteder. Mange gikk over til hjemmekontor, andre måtte permitteres. Det ble satt i verk store tiltak for å skape avstand og forhindre flyt av mennesker. Strenge grensekontrolltiltak og nærmest stengte grenser.

Da samfunnet ble stengt ned, ble også nær sagt naturlig kriminaliteten redusert. Eksempelvis slik det illustreres i antall anmeldelser. Under korona-situasjonen har antall anmeldelser for vinningskriminalitet blitt redusert med 30 prosent. Anmeldt narkotikakriminalitet er redusert med 27 prosent, økonomisk kriminalitet er redusert med 26 prosent.

Helsekrisen ble en økonomisk krise

Selv om kriminaliteten gikk ned på noen områder, dukket det opp nye former for kriminalitet. Nye støtteordninger som kunne utnyttes. Nye muligheter for kriminelle opportunister. 

Helsekrisen ble en økonomisk krise og for å holde hjulene i gang og sikre arbeidsplasser, etablerte staten støtteordninger. Eksempelvis i form av kontantstøtte og statsgaranterte lån til selskaper for å holde liv i arbeidsplasser. Virkemidlene skulle komme raskest mulig ut til de var i akutt pengenød.  Dermed dukket det opp muligheter for misbruk.

Vi så at koronasituasjonen ville skape nye kriminalitetstrusler. Økokrim kom også med en ny trusselvurdering som satte fokus på den nye kriminaliteten – koronakriminaliteten.

Derfor samlet vi ressurser på tvers av DNB og etablerte nye måter å overvåke transaksjoner som hang sammen med støtteområder. Sammen sikret vi god informasjonsdeling og gode prosesser for å fange opp misbruk.

Nye typer koronarelatert kriminalitet vil komme

Nå i underveis i denne krisen kan vi se at innsatsen har gitt resultater. Vi satte tidlig i gang med forsterkede tiltak, både for å hindre at useriøse aktører skulle få støtte og avsløre de brukte støtten til helt andre formål. 

Som resultat av dette har vi avdekket mistenkelig forhold;  bedrifter som ser ut til å ha fått statlig kontantstøtte på grunnlag av å gi feilaktige opplysninger til myndighetene og  personer som har overført statlige lån til seg selv.  

Det vil ta tid før situasjonen i Norge blir normalisert. Nye typer koronarelatert kriminalitet vil komme. Vi kan for eksempel forvente økt konkurskriminalitet utover høsten. Her har vi allerede etablert dialog med skatteetaten og vil være på den ballen. 

Mye jobb gjenstår, men vi er stolt av hvordan DNB har bidratt under denne krisen. Ikke bare i arbeidet med å sikre rask og god støtte til de som trenger det, men ved å avsløre kriminelle som har forsøkt å utnytte denne situasjonen.