– Viktig seier for bankene og kundene

DNB har lenge vært en pådriver for at det skal bli enklere for banker å dele informasjon for å bekjempe økonomisk kriminalitet.

HAR VENTET PÅ DETTE: – Dette er et regelverk DNB har etterspurt i lang tid, sier Elin Sandnes, konserndirektør for Technology & Services. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 24. sep. 2025
Artikkelen er flere år gammel

Finansdepartementet har nylig sendt ut et høringsnotat med forslag til endringer i finansforetaksloven og -forskriften, som skal gjøre det enklere for banker å dele informasjon for å bekjempe økonomisk kriminalitet. DNB har lenge vært en pådriver for slike endringer, og konserndirektør for Technology & Services, Elin Sandnes, er svært positiv til forslaget.

– Dette er et regelverk DNB har etterspurt i lang tid, og vi har brukt mye ressurser for å få dette på plass. At myndighetene nå tar grep, er en viktig seier for både bankene og forbrukerne – og et nederlag for de kriminelle, sier Sandnes.

Bedre samarbeid for å stoppe svindel

Om forslaget blir vedtatt innebærer det at banker og andre finansforetak får utvidet adgang til å dele taushetsbelagte opplysninger. Informasjonsdelingen skal kunne skje gjennom dedikerte digitale plattformer, noe som vil gjøre prosessen både tryggere og mer effektiv.

– Samarbeidet mellom bankene og myndighetene vil bli bedre, og vi vil få muligheten til å agere raskere når vi har mistanke om svindel, sier Sandnes.

DNB har vært en pådriver

DNB har vært tydelige på behovet for at banker skal kunne dele informasjon med politiet på eget initiativ ved mistanke om kriminalitet, ikke bare etter skriftlig pålegg fra påtalemyndigheten. Dagens regelverk har vært for begrensende, mener banken.

– Vi ser et økende behov for å styrke samarbeidet mellom offentlig og privat sektor, og vi trenger å bedre informasjonsdelingen mellom oss og politiet. Dette er avgjørende for å kunne bekjempe stadig mer avansert økonomisk kriminalitet, sier Sandnes.

Håper på rask innføring

Høringsfristen for forslaget er satt til 14. november 2025. DNB håper at endringene kan tre i kraft så raskt som mulig.

– Vi er svært glade for at lovendingen nå er sendt på høring. Det er viktig skritt på veien i kampen mot økonomisk kriminalitet, avslutter Elin Sandnes.