Fond og sparing:

Energiomstillingen fortsetter ufortrødent

– Renteoppgangen har ført til kursfall for fornybarselskaper, det vil komme lønnsomme prosjekter også framover, sier Stian Ueland.

GÅR SIN GANG: – Jeg syns det er viktig å påpeke at energiomstillingen går sin gang, det skal investeres de neste 50 årene, sier Stian Ueland. Foto: Stig B. Fiksdal
Lesetid 2 min lesetid
Publisert 21. nov 2023
Artikkelen er flere år gammel

Det er ikke til å stikke under stol at det har vært vanskelig for fornybarsektoren. Det siste året har WilderHill New Energy Global Innovation Index, indeksen som DNB Miljøinvest A* måler seg mot, falt med 22,3 prosent, mens siste ti år har den steget med 9,5 prosent per år.

Se faktaark for DNB Miljøinvest A

Renteoppgangen setter sitt preg

– Renteoppgangen har ført til et betydelig kursfall for fornybarselskaper, sier Stian Ueland.

Han forvalter aksjefondet DNB Miljøinvest sammen med Christian Rom og bærekraftsanalytiker Laura McTavish. Dette er et sektorfond som investerer i selskaper som skal bidra til fornybar energi, elektrifisering og ressurseffektivitet. Fondet ble opprettet i 1989.

– Renteoppgangen betyr mye for fornybarprosjekter med store kapitalkostnader og lave operasjonskostnader, sier Ueland.

Det er ikke bare økte rentekostnader som setter sitt preg. Inflasjonen har også gjort at det er blitt vesentlig dyrere å bygge ut.

– Dette rammer riktignok ikke bare fornybar energi, konkurrerende energiformer opplever også prisvekst, sier Ueland.

Fondet DNB Miljøinvest hadde per utgangen av september en pris/inntjening (P/E) på 12,8, ifølge Morningstar, til sammenligning hadde DNB Global Indeks en P/E på 16 på samme tidspunkt.

– Det er mye negativt priset inn i denne sektoren nå, og sentimentet er svakt, sier Ueland. 

Går gjennom investeringsporteføljen

Naturlig nok går selskapene nå gjennom porteføljen med prosjekter, revurderer og prioriterer. Det betyr at prosjekter skrinlegges, noe som får oppmerksomhet også her i Norge.

– Jeg syns det er viktig å påpeke at energiomstillingen går sin gang, det skal investeres de neste 50 årene, sier Ueland.

Han forteller at dette vil være på linje med tidligere større gjennombrudd opp gjennom historien, fra bruk av biomasse (trevirke), til kull, til olje og gass. 

Foto: DNB / Our World in Data

Foreløpig har verdens energiforbruk økt, samtidig viser grafikken at det tar omtrent 50–100 år før nye energikilder gir store avtrykk i totalbildet.

– Når rentene stabiliserer seg og tåken letter, da blir tror jeg vi vil se at lønnsomme prosjekter blir realisert framover, sier Ueland.

* DNB Miljøinvest A har en totalkostnad på 1,15 prosent av kapitalen per år, hvorav 0,85 prosent er forvaltningsavgift/løpende kostnader og 0,3 prosent er plattformavgift. Sistnevnte kan variere avhengig av hvor du investerer i fondet.

Innholdet i artikkelen er å anse som markedsføringsføringsmateriale fra DNB og skal ikke oppfattes som et tilbud om å kjøpe eller selge finansielle instrumenter eller som investeringsrådgivning tilpasset den enkelte investors situasjon. DNB påtar seg ikke noe ansvar som følge av at innholdet i artikkelen legges til grunn for eventuelle investeringsbeslutninger. Historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap.