En ekstra dyr Spania-tur
Ekteparet merket både økte priser og svak krone på lommeboka.
– Vi opplevde at prisene hadde økt veldig mye i forhold til da vi var der i fjor sommer.
Det sier Torfinn Bråtun, som nylig var på ferie i Spania med sin kone Vibecke Bråtun.
Paret merket betydelig forskjell fra i fjor på både mathandelen, restaurantbesøk og taxiturer.
– Vi opplevde at prisene på restaurant nærmet seg norske priser flere ganger, sier Torfinn.
Ekteparet bor i leilighet når de ferierer i Spania, og har pleid å handle inn til måltider på den lokale matbutikken.
– Den største forskjellen fra tidligere år, merket vi nok på matbutikken. Vi har alltid synes vi har handlet veldig rimelig, men nå fikk vi merkbart mindre for pengene, forklarer han.
Vibecke trekker fram et annet eksempel:
– I fjor sommer kostet det 12 euro for 2 solsenger på stranden, nå koster det 16 euro. Med betydelig svakere krone, blir forskjellen ganske stor.
– Konsekvensen for oss i år ble nok at vi spiste færre kvelder ute på restaurant, enn det vi har vært vant med tidligere.
Paret har forståelse for at for eksempel barnefamilier som har bestilt utenlandstur i sommer, må justere feriebudsjettet.
– Hadde vi fortsatt hatt med tre barn på tur måtte vi nok tatt noen grep for at ferien ikke skulle gått langt over budsjett, sier de.
Torfinn forteller at de tok ut noen euro på Gardermoen før de dro, og at kursen da lå på 12,57 kroner.
– Det begynner å holde nå, sier han og drar på smilebåndet.
Forbrukerøkonom i DNB Silje Sandmæl har ett tips hun mener kan brukes uansett hva du skal i sommer.
– Det kan høres litt flåsete ut, men kjøp deg en kjølebag dersom du ikke har det. Enten du skal på bilferie, på stranda eller bare henge i parken, så er det genialt ha med seg denne. Da kan du ta med både mat og drikke hjemmefra og faktisk spare en del penger, sier hun.
Sandmæl ramser opp en rekke tips hvis du skal feriere i utlandet: