Fondshandel

Oppgjørstider for fond

– Vi ønsker å gjøre oppgjørstiden på fond så kort som mulig, sier Gunnar Høivik.

UKJENT KURS: All handel i fond skjer til en framtidig og ukjent kurs, sier Gunnar Høivik. Foto: Stig B.Fiksdal
Lesetid 5 min lesetid
Publisert 17. des. 2025
Artikkelen er flere år gammel

I perioder er det ekstra mange som lurer på oppgjørstider for fond, dette gjelder spesielt dersom det svinger ekstra på børsen, eller rundt merkedager slik som årsslutt. DNB tilbyr et stort antall fond fra mange fondsforvaltere.

– Vi ønsker så korte oppgjørstider for fond som overhodet mulig, men tiden det tar avhenger av hvilke fond du velger, sier Gunnar Høivik, divisjonsdirektør for DNB Wealth Management Sparing & Investering.

Oppgjørstid er den tiden det tar fra du trykker kjøp i Spare, eller nettbanken, pengene går fra din bankkonto til du har fått andeler registrert på deg i Spare og nettbanken. I transaksjonsoversikten i enten Spare eller nettbank finner du bestillingsdato, kursen og kursdatoen for når du fikk gjennomført handelen.

– All handel i fond skjer til en framtidig og ukjent kurs, understreker Høivik.

DNBs norskregistrerte fond

Mange av de mest kjente av DNBs fond er norskregistrerte, for eksempel DNB Global IndeksDNB SMB og DNB Aktiv-serien.

– Dersom du for eksempel kjøper norskregistrerte DNB SMB og pengene kommer på fondets konto før klokken 12.00 (*) på en mandag formiddag, får du mandagens sluttkurser, forklarer Høivik.

Før fondskursen er utregnet, vet du ikke hvor mange andeler du har fått for pengesummen du handlet for.

– Dette er en særfordel som vi får til med norskregistrerte DNB-fond, fordi vi er i samme konsern, Høivik.

Du handler alltid fond til ukjent kurs.

For å få dagens kurs på norskregistrerte DNB-fond, må vi motta din ordre før klokken 12.00. Handler du i eksterne fond, DNB-fond etablert i Luxembourg, samt DNB-fond som investerer en vesentlig andel i asiatiske markeder, vil  du normalt få kursdato en til tre virkedager senere.

Vi ønsker så korte oppgjørstider for fond som overhodet mulig, men tiden det tar avhenger av hvilke fond du velger
Gunnar Høivik

– Det kan ta litt tid fra tildelingen av andelene til visningen dukker opp i nettbanken og appen Spare, forteller Høivik.

Det er ganske enkelt å se hvor et fond er registrert. DNBs fond som er registrert i Luxembourg har navn som starter med «DNB Fund …». Alternativt kan du også se hvor fondet er satt opp ved å navigere til fondets ISIN-kode, dersom koden starter på NO er fondet opprettet i Norge. 

Hva skjer når du selger?

Ved salg av fondsandel skjer alt i motsatt rekkefølge. Ordren blir sendt til eksempelvis DNB Asset Management AS, og pengene blir ført over fra fondets konto til din bankkonto. Du får oversikt over dato, kurs og så videre i appen Spare og nettbank når oppgjøret er gjennomført.

– Samme tidsfrister gjelder ved salg av fondsandeler. Trykker du på selg-knappen etter klokken 12.00 blir transaksjonen flyttet til neste virkedag, forklarer Høivik. 

Dersom en vesentlig andel av fondets investeringer er i et marked som er stengt på grunn av høytid eller lignende, vil det ikke fastsettes kurs og ordren vil flyttes fram til neste kursberegningsdag. 

Fondskurs, også kalt NAV-kurs.

NAV står for nettoandelsverdi og er fondets verdi per hele fondsandel. Forvalterne regner ut NAV ved å summere alle verdiene fondet besitter, trekker vekk påløpte kostnader, og deler på antall utestående andeler. Hver gang en kunde kjøper andeler til dagens NAV-kurs blir det flere andeler i fondet og fondets totale kapital øker. Fondets kurs oppdateres normalt sett hver virkedag.

Du kan se detaljene om kurs og dato i Spare når oppgjøret gjennomført
Gunnar Høivik

DNBs fond fra Luxembourg og eksterne fond

For DNBs luxembourgske fond, eksterne fond og fond som har stor eksponering (over 30 prosent) mot Asia, gjelder det andre tidsfrister og oppgjørstider. Du vil normalt få kursdato en til tre dager senere.

– Alle fond fra andre forvaltere enn DNB, og DNBs Luxembourg-fond, har ulike tidsfrister og rutiner. Det er vanskelig å si noe generelt om fristene, men som hovedregel må du regne med lengre oppgjørstid i eksterne fond og for DNBs luxembourgske fond, sier Høivik.

Fond fra andre selskaper må noen ganger veksles til en annen valuta, transaksjoner skal krysse landegrenser og inn i andre banksystemer. Informasjonen, slik som kurs, antall andeler og kursdato, skal så rapporteres tilbake til DNBs systemer før det vises i Spare-appen og nettbank. Dersom du kjøper fond notert i annen valuta vil du også ha valutavekslingskostnader.

– Selv om vi vet at kundene ønsker kurs så raskt som mulig, er det viktig å huske på at fond er langsiktig sparing og egner seg ikke for kortsiktig trading, understreker Høivik.

Han peker på at selv om det tar tid fra pengene går fra konto til du ser andelene i Spare-appen, har du normalt fått tildelt andeler underveis i prosessen. Detaljene finner du under transaksjoner i nettbank og i appen Spare.

Børsfond – for dem som trenger rask tilgang til markedet

Alle fond handles altså til en framtidig ukjent kurs. Dersom det ikke er godt nok for deg, finnes det noe som kalles børsfond, også kalt ETF-er, der du får en kjent kurs og kjent kjøpstidspunkt.

– Du kan handle børsfond i Spare-appen eller aksjehandelsløsningen, da får du rask markedseksponering, og du kan selv bestemme om du vil handle til de kursene som stilles for fondet, avslutter Høivik. 

Det er verdt å gjøre litt undersøkelser før du handler børsnoterte fond, da de oppfører seg annerledes enn tradisjonelle fond.

* AVVIKENDE FRISTER: Unntak er DNB Global Emerging Markets, DNB Global Emerging Markets Indeks og DNB Miljøinvest som har frist kl. 23:59 i nettbank for å få neste dags kurs, så kommer utbetaling en dag etter kursdato. I tillegg har vi Luxembourg-baserte fond som har andre frister, for noen av disse kan det ta maksimalt fire dager for kursfastsettelse. Utbetaling til konto skjer typisk to dager etter kursfastsettelsen. 

Vær også oppmerksom på at innholdet i denne artikkelen ikke er ment verken som investeringsråd eller anbefalinger. Har du noen spørsmål om fond, bør du kontakte en finansrådgiver som kjenner deg og din situasjon. Husk også at historisk avkastning i fond aldri er noen garanti for fremtidig avkastning.  Fremtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutvikling, forvalterens dyktighet, fondets risiko, samt kostnader ved kjøp, forvaltning og innløsning. Avkastningen kan også bli negativ som følge av kurstap.