#huninvesterer
- Vi har satt lys på økonomiske forskjeller mellom kjønnene, og det har trigget til handling, sier Ingjerd Blekeli Spiten.
For ett år siden ropte DNB ut, til musikk fra Beyoncé: «Vi kan ikke styre verden hvis vi ikke eier den».
- Det var det tydeligvis mange som kjente seg igjen i, og som ble motiverte til å ta grep. Nå eier vi kvinner faktisk litt mer av verden, smiler Ingjerd Blekeli Spiten, konserndirektør for personmarkedet i DNB.
Allerede etter en måned var kvinneandelen blant de nye fondskundene våre for første gang høyere enn andelen menn.
- Og det holder seg fortsatt! Strømmen vi får av nye kvinnelige fondskunder er dobbelt så høy som den var for ett år tilbake, sier Spiten.
Er du nysgjerrig på fond? Ta testen her og finn ut hvordan du sparer smart ut ifra din profil!
Statistikken viser nå at enda flere kvinner nå setter pengene i fond. Det er en spareform som historisk sett har gitt høyere avkastning enn bankkonto.
- Det er viktig. Vi vet at kvinner fortsatt tjener mindre enn menn og har mindre på bok, og da er det ekstra viktig at kvinner sparer smart, sier Spiten.
Hun er også svært fornøyd med at mange av dem som har begynt å spare i fond det siste året har holdt seg til spareplanen sin, til tross for urolige markeder og usikkerhet knyttet til covid-19.
- Det er vanskelige å time markedet, så vårt råd er at man skal holde seg til spareplanen. Det er jeg stolt av at mange har gjort, sier Spiten.
Les også: Kvinner er flinke fondssparere
Gapet er et problem, fordi penger er makt, valgfrihet og innflytelse. I eget liv og i samfunnet
#huninvesterer-kampanjen handler ikke bare om smart sparing, men om å bevisstgjøre både kvinner og menn om at kvinner konsekvent eier mindre enn menn.
Til tross for en positiv utvikling det siste året viser statistikken fortsatt at:
- Det er fortsatt slik at det er en betydelig forskjell mellom kvinner og menn, og kvinner kommer alltid dårligst ut. Til sammen blir alle disse skjevhetene til et kapitalgap, sier Spiten, og fortsetter:
- Gapet er et problem, fordi penger er makt, valgfrihet og innflytelse. I eget liv og i samfunnet.
Nå i høst løfter vi igjen #huninvesterer-kampanjen, og håper å motivere enda flere til å ta grep.
- Vi har klart å løfte fram skjevheter gjennom #huninvesterer, og gjort kvinner mer bevisste på at alle kan gjøre gode valg for egen økonomi. Det handler om å ha penger til en trygg fremtid, derfor er det viktig å ikke bare ta steget fra sparekonto til fondskonto, men også tenke på alt fra samboerkontrakt til pensjon, oppfordrer Spiten.
Ta spareveilederen her, og få tips om hvordan du kan gjøre smarte grep for egen økonomi.