Å drive valutatrading med CFD-er innebærer svært høy risiko, grunnet gearing. Sett deg grundig inn i hva det er.
DNB FX Trader
DNB FX Trader er en handelsløsning der du enkelt kan handle valuta i nettbanken din.
Du kan trade i verdens største marked
Valutamarkedet er verdens største og mest likvide marked. Det stilles priser og utføres transaksjoner hele døgnet, fra natt til mandag frem til fredag kveld. Har du lyst til å handle aktivt i valutamarkedet, kan DNB FX Trader være noe for deg.
Minimumskravet for tilgang til DNB FX Trader er 200 000 NOK plassert på sikkerhetskonto. Plattformen kan brukes av både bedrifter og privatpersoner. Kontraktene som gjøres i DNB FX Trader er finansielle differansekontrakter (CFD-er) i valuta. En CFD er et komplekst finansielt instrument med mulighet for høy gearing. Det betyr at du vil ha ta stor risiko og kan tape store beløp på mindre bevegelser i markedet.
FX Trader tilbys kun på norsk
FX Trader er et verktøy for valutahandel som kun tilbys norske bedrifter og privatpersoner. Tjenesten har kun norsk som språkvalg.
Slik kommer du i gang:
Søknadskjema må fylles ut og godkjennes før handel kan skje. MERK: Søknaden inneholder også et MiFID-skjema som må fylles ut før søknaden kan behandles.
En sikkerhetskonto (marginkonto) etableres i ditt navn. Her må du sette inn minimum kr 200 000,- (NOK) før du kan begynne å handle.
Opprettelse av marginkonto tar et par dager etter godkjent søknad. Når kontoen er opprettet finner du den i nettbanken i din kontooversikt.
Etter at minsteinnskudd er overført til marginkonto kontakter vi deg for oppstartssamtale. Her vil du få en introduksjon av plattformen og mulighet til å stille eventuelle spørsmål du måtte ha.
Vi bistår deg 24 timer i døgnet, fem dager i uken. Vi utfører ordre for deg om ønskelig, og besvarer spørsmålene dine.
Handel i 52 ulike valutakombinasjoner
Som bruker av DNB FX Trader kan du handle i 52 ulike valutakombinasjoner med basis i innskuddet på din marginkonto. Innskuddet kan geares. Gjeldende satser er tilgjengelig når du er innlogget i plattformen. Gearingsatsene kan endres av banken og varierer fra kryss til kryss.
Oversikt over valutakombinasjonene vi tilbyr finner du her.
Som kunde av DNB FX Trader får du tilgang til:
- Daglige morgenrapporter og Web-TV sendinger
- Chartbook – Teknisk analyse
- Utføre egne analyser med tekniske indikatorer
- Ad-Hoc Makroanalyser
- Ukentlige oppdateringer og prognoser
Full oversikt i nettbank
Tilgangen til plattformen får du i nettbank og mobilbank. Handler kan enkelt utføres i nettbanken på PC, mobil eller nettbrett eller via vårt meglerbord 24 timer i døgnet. I plattformen har du oversikt over åpne posisjoner, saldo på marginkonto og annen relevant informasjon.
Marginkonto og marginhandel (gearing)
Med DNB FX Trader kan du handle for betydelig større beløp enn beløpet du har på marginkonto. Denne muligheten (gearing) gir mulighet for høyere avkastning, men utgjør også risiko for større tap.
Handel i valuta innebærer svært høy risiko og er absolutt ikke egnet for alle. Det forutses at du har god økonomi og tilstrekkelig likviditet til å kunne dekke tap som eventuelt måtte oppstå. Generelt anbefaler vi at beløp som benyttes til handel i valuta, kun utgjør en svært begrenset del av kundens økonomi.
Slik fungerer DNB FX Trader
Du kan bruke DNB FX Trader på desktop, på mobil og nettbrett. Videoen gir en introduksjon til plattformen.
Informasjon om valutahandel på DNB FX Trader
All handel i finansielle markeder innebærer risiko. Finansielle differansekontrakter (CFD) i valuta er ekstra risikofylt fordi endringer i valutakurser vil kunne oppstå uten at disse er mulig å forutse.
Du bør ikke inngå handler på margin i DNB FX Trader med mindre du fullt ut forstår hvilken risiko det innebærer. Hvis du er i tvil, bør du søke uavhengig og profesjonell rådgivning eller avstå fra å handle med oss. Hvis marginhandel i finansielle differansekontrakter ikke er hensiktsmessig for deg på basis av din kunnskap og erfaring, bør du avstå fra å handle.
Kunder klassifiseres som Profesjonell- og ikke-profesjonelle kunder. Som Profesjonell Kunde eller Kvalifisert Motpart kan du tape mer enn ditt innskudd på marginkonto og du kan bli krevd for ytterligere innbetalinger. Dersom vi har kategorisert deg som en Ikke-Profesjonell Kunde får du ikke lov til å ta bets for mer enn det du har og kan ikke tape mer enn investert kapital.
Å handle med valuta innebærer svært høy risiko, og tilbys derfor ikke alle.
For å få tilgang til å handle valuta må du innfri flere krav. Herunder inngår krav til god kunnskap om relevante markeder og produkter, hva eksponering (posisjonering og handel) i slike markeder og produkter innebærer, samt økonomisk bæreevne.
Når tilgang til DNB FX Trader er gitt kan handel kun foretas gjennom pålogging via DNBs nettbank, både fra PC eller mobil. Funksjonene som lar deg få tilgang til handelsformen via mobile er ikke identiske med funksjonene tilgjengelige på en PC. Dette kan begrense informasjonen som du er i stand til å se på et gitt tidspunkt.
Får du tilgang kan du handle valuta i DNB FX Trader hele døgnet fra mandag morgen til fredag kveld.
Det er ingen direkte kostnader forbundet med etablering av avtale og tilgang til tjenesten.
Spread
Valuta handles til en vekslingskurs, prisen for å veksle fra en valutasort til en annen. Kursen for samtidige kjøp og salg i en bestemt valutakombinasjon vil imidlertid være forskjellig, og denne forskjellen kalles spread. Spreader kan ses på som transaksjonskostnadene i valutamarkedet, der både vekslingskurser og spreader varierer kontinuerlig. Markedssituasjon og likviditet er avgjørende for hvilken spread som tilbys til enhver tid. Spread varierer også på handelshistorikk, om kunde er profesjonell eller retail og størrelse på posisjon.
Rullering
Da all handel i valuta gjennom DNB FX Trader ikke er basert på fysisk levering av valuta, vil alle åpne posisjoner ved dags-slutt bli rullet over til neste dag. Rulleringskostnadene er knyttet opp mot renteforskjellene i de ulike valutaene, der man mottar rente på «Long» posisjonen (valutasorten man har kjøpt), og betaler rente på «Short» posisjonen (valutaposisjonen man har solgt). Rulleringskostnadene ligger på ca. 0,5-1 prosent p.a.
DNB vil gi opplysninger om marginer og kostnader tilknyttet hver enkelt handel samt daglige rulleringer
Gjennom DNB FX Trader kan du handle større beløp enn innskudd på marginkonto. Å handle for mer enn man har (med lånte penger) kalles gjerne "gearing". Gearing gir større mulighet for avkastning, men involverer også betydelig høyere risiko fordi du kan tape mye mer enn du startet med.
Vi anbefaler at det beløp som benyttes til handel i valuta kun utgjør en svært begrenset del av din økonomi.
Eksempel:
Dersom du kjøper EURNOK, med en maksimal gearingfaktor på 15 utnytter du gearingen fult ut. Da stiller du 6,67 prosent sikkerhet for valutaposisjonen som du etablerer. I praksis betyr det at du med et innskudd på marginkonto på NOK 500.000 kan ta en posisjon i EURNOK for inntil NOK 7.500.000,-. Oppstår det da en valutakursendring i EURNOK på bare én prosent vil det i nevnte tilfelle gi et tap, eller en fortjeneste, på 15 prosent av innskuddet på marginkontoen, ca 75 000 kroner.
Marginkrav er hvor mye penger som trengs på marginkonto som sikkerhet for å åpne en tradingposisjon med gearing. Kravet er kort sagt forskjellen mellom den fulle verdien av din posisjon og pengene du har lånt.
Dersom samlet urealisert tap på dine valutaposisjoner er høyere enn 50 prosent av marginkravet, vil alle dine åpne posisjoner bli stengt, aktive ordre slettet og det urealiserte tapet realisert. For å hindre at dine posisjoner stenges som følge av brudd på marginkravet må du selv stenge eller redusere posisjonene dine. Alternativt kan du velge å tilføre ytterligere sikring til marginkontoen din. Sikring til marginkontoen kan tilføres via nettbanken.
Vi vil sende deg varsler ved brudd på marginkrav på ulike nivåer, men du har selv ansvar for å følge opp alle marginkrav uavhengig av om du har mottatt et varsel fra oss.
Valuta handles alltid mot en annen valuta. Du kjøper for eksempel Euro for norske kroner (NOK). Valutaparet er da EURNOK. Vi tilbyr 52 ulike valutakombinasjoner i plattformen.
Nedenfor er en oversikt over de ulike valutakombinasjoner vi tilbyr i DNB FX Trader.
Valuta handles alltid mot en annen valuta. Du kjøper for eksempel Euro for norske kroner (NOK) gjennom valutakrysset EURNOK.
I plattformen er det minimumsbeløp for handler. Beløpene varier i ulike kryss.
I valutakryss EUR, USD, CHF, GBP mot NOK er minimumsbeløpet kjøp/salg 100,000, eksempelvis EURNOK 100,000.
I SEK og DKK mot NOK er minimumsbeløpet kjøp/salg 1,000,000.
Posisjoner kan avsluttes eller åpnes gjennom ordre som kan legges inn i tjenesten. Bruk av ordre kan bidra til bedre oppfølging og kontroll med kundens posisjoner ved at både tap kan begrenses og gevinst kan sikres. Ordretypene tilgjengelig i DNB FX Trader er:
- "Take profit" - En "Take profit" ordre er tiltenkt benyttet for å ta fortjeneste på en posisjon. Take Profit ordre er en ordre om et kjøp til en kurs lavere enn aktuell markedskurs, eller salg til en kurs høyere enn aktuell markedskurs.
- "Stop loss" - En "Stop loss" ordre er tiltenkt benyttet for å begrense tapet på en posisjon. Stop Loss er en ordre om kjøp til en kurs høyere enn aktuell markedskurs, eller salg til en kurs lavere enn aktuell markedskurs.
- "One cancels the other" - Er to ordre, i kombinasjon, hvor en ordre bortfaller (kanselleres) når den andre utføres. Feks. kombinasjonsordre med Take Profit/Stop Loss.
Valutamarkedet er i stor grad er drevet av ikke-kommersielle aktører som tar store valuta-posisjoner. Dette gjør valutasvingningene uforutsigbare, og de kommer som oftest overaskende. Mindre valutasorter, som den norske kronen, er ekstra sårbar, som innebærer større bevegelser.
Sammenlignet med aksjemarkedet finnes det lite eller ingen troverdig historisk informasjon som kan bidra til å forutse bevegelser i valutamarkedet. Ved særlig store svingninger vil det kunne oppstå situasjoner hvor det ikke er mulig å få gjennomført handler til de kurser som stilles i markedet.
Å handle i valutamarkedet kan medføre store tap på kort tid.
Valutakombinasjoner
- AUD, CAD, CHF, DKK, EUR, GBP, HKD,JPY, NZD, SEK, SGD, USD, ZAR mot NOK
- EUR mot AUD, CAD, CHF, DKK, GBP, JPY, NOK, NZD, SEK, USD, ZAR
- CHF mot JPY, NOK, SEK
- USD mot CAD, CHF, DKK, HKD, JPY, NOK, SEK, SGD, ZAR
- GBP mot AUD, CHF, JPY, NOK, SEK, USD
- AUD mot CAD, CHF, JPY, NOK, NZD, SEK, USD
- CAD mot CHF, JPY, NOK
- DKK mot NOK, SEK
- HKD mot NOK, SEK
- JPY mot NOK, SEK
- NZD mot NOK, USD
- SEK mot NOK
- SGD mot CAD, NOK, SEK
- ZAR mot NOK
Vilkår for bruk av DNB FX Trader
Handel med verdipapirer er underlagt strenge regler. Vi har samlet alle våre vilkår på en side. Her finner du våre forpliktelser som verdipapirforetak. I tillegg finner du informasjon om hva du som kunde er forpliktet til å sette deg inn i, og hva våre tjenester koster.